Potahové látky

Nábytek potažený látkou vyžaduje pravidelné ošetřování a čištění, neboť tím se výrazně prodlouží jeho životnost. Potahové látky ošetřujte pouze k tomu určenými prostředky zakoupenými v drogistických prodejnách. Ve většině případů však postačí vlažná mydlinková voda. Při čištění používejte měkkou houbu či šamponovací hubici, nikdy nesmí dojít k celkovému smočení látky.

Před vlastním čištěním vyzkoušejte čisticí prostředek na skrytém místě potahu, abyste zjistili, zda nezpůsobí skvrny. Při čištění je nutné dodržovat postup předepsaný výrobcem čisticího prostředku. Skvrny vzniklé např. politím je nutné okamžitě odstranit. Mokré skvrny netřete, pouze odsávejte přikládáním čistých bílých hadříků či papírových utěrek. Potahy polštářů nejsou určeny pro praní v pračce. Tkaninu nečistěte kartáči s drsným povrchem.

Při čištění nepoužívejte benzínový čistič. Chraňte tkaninu před ostrými předměty (nýty kalhot, tvrdé švy, apod.), či drápky domácích zvířat. Na tkaninu nepůsobí příznivě vysoká prašnost. Prach je třeba odstraňovat pravidelným vysáváním hubicí bez kartáče. Přímé sluneční světlo škodí jak textilním vláknům, tak i barvám, proto Vám doporučujeme používání závěsů, markýz, žaluzií apod., abyste zabránili vystavení nábytku přímému slunečnímu světlu. I když dnešní potahové látky mají vysokou odolnost vůči světlu, neexistuje žádná látka, která by snesla přímé sluneční světlo, aniž by vybledla.

Pokud mají křesla a pohovky volné polštáře, to znamená, že mají potahovou látku z obou stran, doporučujeme Vám je pravidelně obracet, aby se opotřebovávaly stejnoměrně. Nepoužívejte žádné lepivé válečky na čištění, kouzelné prášky ani impregnace. Pokud máte dřevěnou nebo jinou hladkou podlahu, musíte sedací soupravu čistit o něco častěji než v jiném prostředí, protože čalounění je jediné místo, kde se vířící prach bezpečně zachytí. Vysávejte ho běžným vysavačem opatřeným hladkou hubicí na čalounění.

V dnešní době je na trhu nepřeberné množství potahových materiálů. Pro laika není jednoduché se v nich zorientovat. Abychom předešli potížím s našimi výrobky, nabízíme pouze potahové materiály, které prošly testováním v akreditovaných zkušebnách a splňují parametry kategorií A-C.
 

Kategorie potahových textilií podle ČSN EN 14465 (80 4206)

Kategorie A – náročné použití ve veřejných sektorech

  • Textilie vhodné pro všechny typy nábytkářského použití, pro veřejné prostory s vysokou intenzitou namáhání (restaurační nábytek, nábytek pro sály, kina, divadla, čekárny atp.). Rovněž je lze použít pro čalounění sedadel dopravních prostředků při splnění dalších požadavků pro tuto oblast (zejména bezpečnostních).

Kategorie B – náročné použití v domácnosti

  • Textilie určené pro náročné použití v domácnosti a pro běžné používání ve veřejných prostorech.

Kategorie C – Běžné použití v domácnosti

  • Textilie vhodné pro většinu čalounických stylů pro všeobecné použití v domácnosti.

Kategorie D – nenáročné použití v domácnosti

  • Textilie většinou o nižší plošné hmotnosti, módní, nebo textilie s flotáží. Vhodné pouze pro nenáročné použití v obývacích pokojích. Nedoporučuje se na trubkové konstrukce.

Kategorie E – příležitostné použití v domácnosti

  • Textilie jsou vhodné pouze pro čalounění, které se používá jen občas. Nevhodné na područky, knoflíky, lemy, trubkové konstrukce, měkké čalounění apod.
           

Konkrétní požadavky na zařazení do kategorií znázorňuje přiložená tabulka:

Vlastnosti potahových textílií

Vysvětlivky k tabulce:

Pevnost v tahu; tažnost při přetrhu; posuvnost ve švu a) Tato vlastnost se zjišťuje u všech textílií kromě pletenin a netkaných textílií.
Pevnost při protlaku b) Tato vlastnost se zjišťuje pouze u pletenin a netkaných textílií,použije se membrána 50cm2 a nárůst objemu 100cm3/min
Odolnost proti žmolkování c) Tato vlastnost se zjišťuje u hladkých tkanin, pletenin (bez vlasu), vlasových tkanin s neřezaným vlasem a u netkaných textílií, jako odírací prostředek se použije standardní vlněná textilie (specifikovaná v EN ISO 12947-1) a zjistí se hodnota po 2000 otáčkách, avšak zkouška pokračuje do dosažení 5000 otáček a pro tento bod se zaznamená zjištěný stupeň (podle stupnice 1 až 5). Výsledek zkoušky při 5000 otáčkách je pouze informativní
Stálobarevnost na světle d) Pro světlé odstíny je povolena odchylka ˝ stupně
e) Metodu 3 lze použít pro účely kontroly jakosti. Uvedené členění je vodítkem pro výběr materiálu pro příslušnou oblast použití. Není striktně stanoveno, že potahová textilie pro čalounění musí splňovat všechny požadavky pro zařazení do příslušné kategorie. Rozhodující jsou základní vlastnosti (např.oděr a stálobarevnost), u ostatních může být více zohledněn účel použití.

 

Pro prodej jsou potahové látky rozděleny do tzv. cenových kategorií. Tyto kategorie nevychází z odolností látek ani jiných fyzikálních parametrů, ale z jejich ceny na trhu. Jelikož cena potahu je u čalouněné sedací soupravy rozhodující, umožnilo nám to výrobky z látek, které dokážeme nakoupit levněji také levněji prodávat.

Cenu vytváří především módnost, doba jakou je potahová látka na trhu, technologická a surovinová náročnost její výroby, reklamní investice do produktu, renomé výrobce nebo objem, v jakém ji nakupujeme. V nižších cenových kategoriích se většinou pohybují časem prověřené materiály, s menším podílem přírodních vláken a vysokou odolností.

Ve vyšších kategoriích jsou novinky, trendové látky, látky ekologického původu. Najdete tu potahy s dobrými protišpinivými protektory, upravené pro příjemnější pocit při doteku atd.
Najděte svou prodejnuVyhledejte prodejce u kterého je možné výrobky AKSAMITE prohlédnout.

Vložte prosím PSČ či název Vašeho bydliště a vyhledejte nejbližšího prodejce.
Najděte svou nejbližší prodejnu
Mapka krajů ČR Královehradecký Pardubický Olomoucký Moravskoslezský Zlínský Jihomoravský Vysočina Jihočeský Plzeňský Karlovarský Ústecký Liberecký Praha Středočeský